kłódka

Zabezpiecz się SSLem

Zabezpiecz się SSLem

1. Rejestrujemy się w startssl.com.

2. Walidujemy swoją domenę example.com – Validations Wizard: Domain Name Validation.

 • podczas weryfikacji domeny, kod sprawdzający wysyłany jest na adres email postmaster@example.com lub webmaster@example.com.
 • odbieramy pocztę na koncie i przepisujemy kod.

3. na swoim serwerze generujemy plik .csr:

openssl req -new -newkey rsa:4096 -days 365 -nodes -keyout example.com.key -out example.com.csr

4. Wybieramy sekcję Certificates Wizard: Web Server SSL/TLS Certificate

Naciskamy button Skip, wklejamy w polu tekstowym zawartość z pliku .csr

5. Z listy wybieramy naszą domenę, którą walidowaliśmy wcześniej, jeśli jej nie będzie musimy zacząć od początku.

6. W kolejnej pozycji podajemy poddomenę, dla której będzie równierz działał certyfikat SSL, np. mail (razem potem będzie mail.example.com).

7. Wygenerowany certyfikat zapisujemy jako example.com.crt.

Jeśli z jakiegoś powodu nie zapiszemy go, zawsze możemy to zrobić ponownie wybierając z menu Toolbox > Retrieve Certificate. Gdyż nie będziemy mogli ponownie wygenerować nowego certyfikatu.

8. Zapisujemy certyfikaty ca.pem i sub.class1.server.ca.pem do katalogu jaki podaje zmienn TLS_TRUSTCERTS w moim przypadku /etc/ssl/certs.

 1. Toolbox > StartCom CA Certificates: Download „StartCom Root CA (PEM encoded)” (ca.pem)
 2. Toolbox > StartCom CA Certificates: Download „Class 1 Intermediate Server CA” (sub.class1.server.ca.pem).

9. Wykonujemy kilka komend łączących certyfikaty:

cd /etc/courier-imap mv ca.pem startssl.ca.crt mv sub.class1.server.ca.pem startssl.sub.class1.server.ca.crt cat startssl.sub.class1.server.ca.crt startssl.ca.crt > startssl.chain.class1.server.crt cat example.com.{key,crt} startssl.chain.class1.server.crt > example.com.pem ln -sf example.com.pem pop3d.pem chmod 640 *.key *.pem

10. resetujemy Courier
/etc/init.d/courier-pop3d-ssl reset

11. Certyfikat możemy sprawdzić komendą:
openssl s_client -connect 127.0.0.1:995

Podobne konfiguracje dla serwera www znajdziesz tutaj.

2 komentarzy:
 1. Dariusz
  Dariusz says:

  Z ofertami za darmo, warto uważać. Zdarzają się przejęcia przez hakerów całych baz danych certyfikatów SSL. Firmy, które oferują darmowe usługi, w końcu na czymś muszą zaoszczędzić, w tym przypadku na ochronie danych.

  Odpowiedz
 2. Tomek
  Tomek says:

  O certyfikacji ssl powinni pomyśleć właściciele wszystkich witryn w internecie na których podczas procesu sprzedażowego albo komunikacji z klientem wykorzystywane są dane poufne. Certyfikat ssl gwarantuje ochronę danych wrażliwych przed złośliwym oprogramowaniem i próbami ich wykradnięcia. Ponadto taka certyfikacja uwiarygadnia konkretną witrynę internetową, ponieważ każdy pojedynczy certyfikat przypisywany jest bezpośrednio do domeny której dotyczy i zawiera zaszyfrowane informacje na temat jej właściciela. Systemy zabezpieczające przepływ informacji poufnych polecane są w szczególności wszystkim instytucjom finansowym a także sklepom internetowym, które swoim klientom umożliwiają dokonywanie płatności online. W ramach takiej certyfikacji dostępna jest również poczta ssl, która umożliwia wysyłanie szyfrowanych e-maili. Firmy zajmujące się dystrybucją zabezpieczeń ssl mają w swoich ofertach różnorodne pakiety, które można dobrać indywidualnie do swoich potrzeb. Podstawowa wersja zabezpieczenia witryny protokołem ssl to koszt około stu złotych w skali roku.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *