Każda idealna pani domu (i nie tylko) stanęła na pewno kiedyś przed pytaniem: czym przełożyć biszkopt? Kremem, dżemem, a może czekoladą? Jeśli kremem – to jakim? Śmietanowym, budyniowym, a może tradycyjnym ubijanym z żółtek na parze? Dżem? Lepszy agrestowy czy z czarnej porzeczki? Może wiśnia? A co z czekoladą? Nadaje się? Wiele takich pytań stawiamy sobie każdorazowo, kiedy chcemy być kreatywne i poszukujemy swoich smaków albo chcemy zaskoczyć rodzinę i znajomych nowym fajnym i ciekawym wypiekiem.

Często nasze rozważania dotyczą smaku, estetyki i pytanie powraca jak bumerang – czym przełożyć biszkopt, by smakował, a do tego jeszcze się podobał i nie za bardzo namókł, ale też, by nie był za suchy?

Różne epoki pokazują różne trendy w tej kwestii. Kiedyś najpopularniejszy był dżem. Właściwie w każdym torcie mogliśmy napotkać agrest albo porzeczkę, bo dawały kwaskowy smak i bilansowały słodki smak ciasta. Później pojawił się krem z jajek ubijany na parze, który był najczęściej spotykanym dodatkiem, ale do takiego właśnie dżemu. Dziś jednak z różnych przyczyn jest coraz mniej lubiany przez gospodynie – mało czasu, a wykonanie długie, zbyt ciężki a cenimy sobie coraz bardziej lekkość wypieków, więc pojawia się w naszym wykonaniu niezmiernie rzadko, przy naprawdę ważnych okazjach jak śluby, chrzciny czy ważne rocznice.

Czym przełożyć biszkopt więc najlepiej w dzisiejszych czasach?

Dobrym sposobem jest krem śmietanowy. Zachowujemy lekkość wypieku, estetykę zdobnictwa, ale też daje nam on różne możliwości kreatywne – dodawane owoce egzotyczne i rodzime, które wspaniale wzbogacają smak i uatrakcyjniają nasze ciasto wizualnie. Śmietana też dzięki swojej konsystencji, walorom smakowym i kolorystyce (biel możemy przełamać dodając kolorowe galaretki, dzięki którym prócz atrakcyjnego koloru, otrzymamy też dodatkowo większą spoistość masy i nie musimy używać większej ilości żelatyny) jest ciekawym materiałem dekoracyjnym.

biszkopt

Zatapiając w masie śmietanowej świeże owoce, dodatkowo zyskujemy element sezonowości, więc każdy nasz tort czy ciasto biszkoptowe może być inne, a przecież unikatowość i niepowtarzalność są bardzo dziś oczekiwane także w kuchni. Walory smakowe, które są przecież ważne możemy też uzyskać dodając do śmietany różnego rodzaju dodatki – zapachy do ciast, cukry, galaretki, wiórki kokosowe, czekoladowe itp., które często obok wzbogaconego smaku, dają też dobre efekty wizualne. Dzięki zastosowaniu śmietany nie musimy też martwić się o wilgotność ciasta, zwłaszcza jeśli dodamy owoce nie będzie ono za suche i nie będzie się rozpadało przy krojeniu, co jest częstym problemem przy przekładaniu ciasta czekoladą.

Śmietana też przy odpowiedniej obróbce i dodaniu do niej żelatyny lub galaretki oraz przy dobrym schłodzeniu całości nie roztapia się szybko i nawet w upalne dni dobrze smakuje i wygląda (może nie po kilku godzinach stania na stole w ciepłym pomieszczeniu, ale wprawna gospodyni i z tym sobie poradzi).

ciasto

Czym przełożyć biszkopt, jeśli chcemy uzyskać zaskakujące kompozycje, które będą emanowały lekkością i wspaniałym smakiem? Po raz kolejny odpowiedzią może być śmietana – ozdoby z niej wykonane i naturalna biel takiego kremu przywodzi nam często na myśl puszystość śniegu i wielokrotnie w różnych przepisach znajdujemy takie właśnie określenia jak: puszysty krem śmietanowy, krem śmietanowy jak śnieg biały i puszysty. Biel śniegu często jest uważana za kolor idealny i uroczysty, może więc dlatego tak wspaniale się prezentuje w tortach ślubnych, gdzie przywodzi na myśl biel sukni panny młodej i dodaje uroczystej oprawy.

Wykonane ze śmietany zdobienia – kwiatowe ornamenty, geometryczne wzory i nagromadzenie ich na cieście sprawiają, że może ono być jednocześnie uroczyste i wytworne, ale też zachowuje lekkość i elegancje tak często dziś cenioną i poszukiwaną przez gospodynie domowe, a przede wszystkim przez cukierników i restauratorów.
Odpowiedź na pytanie: czym przełożyć biszkopt zależy jednak od naszych upodobań smakowych i estetycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here