Matryca aparatu fotograficznego to bardzo delikatna część tego urządzenia. Wszelkie operacje na niej powinny być więc dokonywane z największą ostrożnością i starannością. Normalne jest jednak, że ta część z czasem staje się coraz bardziej zabrudzona, co wpływa niekorzystnie na jakość wykonywanych zdjęć. Dlatego po jakimś czasie trzeba pozbyć się obaw i przeprowadzić właściwe czyszczenie matrycy. Jak najlepiej się za to zabrać?
Zacznijmy od tego jak poznać, że matryca naszego aparatu fotograficznego rzeczywiście wymaga czyszczenia. Zaniepokojeni powinniśmy być, jeśli zauważymy dziwne ciemne plamki na zrobionym zdjęciu. Ich pojawienie się jest najprawdopodobniej spowodowane przez brud osiadły na matrycy lub filtrze dolnoprzepustowym i rzucający cienie. Jego pojawienie się to nic dziwnego. Nigdy nie wykonujemy zdjęć w sterylnym środowisku, więc wszelkie pyłki i kurz mogą bez problemu wniknąć do wnętrza aparatu. Dzieje się to szczególnie intensywnie kiedy długo pracujemy z aparatem, ponieważ używany sprzęt nagrzewa się, co powoduje zwiększone przyciąganie drobinek kurzu.
W czyszczeniu wiele zależy od właściwości modelu aparatu, lub lustrzanki którą się posługujemy
W niektórych przypadkach producenci udostępniają nam specjalny tryb, który daje nam bezpośredni dostęp do zabrudzonej matrycy. Pozwala nam to dokonać bezpiecznego czyszczenia bez konieczności rozkręcania całego sprzętu na części pierwsze. Jeśli takiej opcji nasz sprzęt nie posiada, wówczas lepiej nie podejmować ryzyka. Próby samodzielnego dostania się do wnętrza aparatu może się skończyć jego całkowitym zniszczeniem. W dodatku jest to często ten rodzaj ingerencji w sprzęt, który prowadzi do utraty gwarancji. Dlatego w takim wypadku lepiej się nieco wykosztować i oddać sprzęt do specjalistycznego serwisu.
Jeśli jednak posiadasz lustrzankę, która umożliwia bezproblemowe wyczyszczenie jej matrycy, zacznij od naładowania do pełna baterii w aparacie. Musi mieć zasilanie, aby utrzymać przez cały czas tryb czyszczenia matrycy. Gdyby przez przypadek bateria nagle rozładowała się w trakcie czyszczenia, najprawdopodobniej doszłoby do samoczynnego zamknięcia migawki, co doprowadziłoby do jej uszkodzenia.
Jeszcze zanim włączymy tryb czyszczenia matrycy, lepiej dokładnie przetrzeć ściereczką obudowę lustrzanki, ze szczególnym uwzględnieniem okolic obiektywu. Dzięki tej czynności będziemy pewni, że w trakcie czyszczenia nie dostanie się do środka żaden nowy brud. W trakcie czyszczenia warto posłużyć się także płynem antystatycznym. Delikatnie nasączona nim obudowa aparatu nie będzie przyciągać do siebie kolejnych drobinek kurzu, bo nie będzie się tak mocno elektryzować.
Chcąc dokładniej zlokalizować miejsca w których zgromadzone są zabrudzenia na matrycy, można jeszcze wykonać zdjęcie na jednolitej, jasnej powierzchni (np. ścianie). Przyglądając się zdjęciu, będziemy mogli dostrzec ciemne plamki, których źródłem będą właśnie paprochy tkwiące na sensorze aparatu. Należy tylko pamiętać, że obraz widoczny na zdjęciu jest odwrócony w stosunku do tego padającego na matrycę. Oznacza to, że jeżeli widzimy na przykład włos tkwiący w prawym górnym rogu, to w rzeczywistości trzeba go szukać w lewym dolnym rogu matrycy.
Wreszcie po takich przygotowaniach można przystąpić do samego procesu czyszczenia. W zależności od tego z jakim rodzajem zabrudzeń się zmagamy, będziemy stosować inną metodę czyszczenia.
Usuwanie drobinek kurzu jest znacznie prostsze, bo wymaga wyłącznie zastosowania czyszczenia na sucho. Do tego celu powinniśmy użyć pędzelka elektrostatycznego, silnego odkurzacza, albo specjalnej gruszki, która pozwoli nam przedmuchać z obiektywu wszelkiego rodzaju brud. Należy zwrócić szczególną uwagę na ścianki matrycy, bo tam bardzo często zbiera się najwięcej kurzu.
Trochę większym problemem jest pozbycie się tłustych plam na matrycy. Do tego celu należy użyć płynu i szpatułki przygotowanych specjalnie do tego zadania. Ostrożnie nanosimy płyn na szpatułkę (nie bezpośrednio na matrycę!) i przecieramy zatłuszczone miejsce. Po zakończeniu całej operacji wyłączamy aparat i dokładnie skręcamy z powrotem wszystkie warstwy.