Wiele dzieci pragnie mieć zwierzątko. Czy warto ulec prośbom i sprawić dziecku pupila? W poniższym tekście wyjaśniamy, jaki wpływ na maluchy mają zwierzęta. Wskazujemy również, w jaki sposób podejść do kwestii wprowadzenia do domu zwierzaka.

Dlaczego rozwój ze zwierzęciem to dobry pomysł?

Zabawa z pupilem w dzieciństwie to dla wielu osób dorosłych jedne z najprzyjemniejszych wspomnień. Jednak to tylko jeden z wielu powodów, dla których warto, aby maluch wychowywał się ze zwierzakiem. Nie ma wątpliwości, że wpływa to pozytywnie na rozwój emocjonalny dziecka. Zyskuje on wiernego przyjaciela, który cieszy się na jego widok i jest kompanem do zabawy. Dziecko również angażuje się emocjonalnie i uczuciowo, przechodząc płynnie przez kolejne etapy rozwoju w tym obszarze.

Dziecko opiekujące się pupilem uczy się także planowania i odpowiedzialności. Musi zorganizować czas w taki sposób, aby znaleźć go dla zwierzęcia. Maluch uczy się tego, że od niego zależy samopoczucie innej żywej istoty. W końcu trzeba ją nakarmić, wykąpać, czy też wyjść z nią na spacer. Niewątpliwie w ten sposób dziecko uczy się również samodzielności, co bardzo procentuje w kolejnych latach.

Dziecko i zwierzę – o czym pamiętać?

Do kwestii zwierząt w domu należy podchodzić w sposób odpowiedzialny. Pamiętaj, że pupil jest żywą istotą i na pierwszym miejscu powinno znajdować się jego dobro. Trzeba mieć na uwadze, że w dużej mierze obowiązek opieki nad zwierzęciem spada na rodziców, nawet jeśli dziecko deklaruje, że samo będzie się wszystkim zajmowało. Zastanów się zatem, czy jesteś na to gotowy. Czy znajdziesz czas, aby odpowiednio często wychodzić z pupilem na spacery, czyścić go, czy też udawać się na wizyty do weterynarza? Ważną kwestią są też finanse. Zwierzę generuje pewne koszty związane z wyżywieniem czy też wspomnianymi wizytami u weterynarza.

Dziecko i zwierzę

Sprawdź gotowość malucha

Nie ma wątpliwości, że warto sprawić dziecku pupila. Sprzyja to rozwojowi malucha w wielu obszarach. Niemniej, aby tak było, zwierzę powinno pojawić się w domu w odpowiednim momencie, wtedy, kiedy dziecko jest już na to gotowe. Jest to rzecz jasna ważne również z perspektywy dobra zwierzęcia. Jednak w jaki sposób sprawdzić, czy nasza pociecha jest już gotowa na to, aby zaopiekować się inną istotą?

Po pierwsze sprawdź, czy pragnienie posiadania przez dziecko pupila nie jest tymczasowe. Zatem nie decyduj się na zwierzę natychmiast, gdy pojawi się tylko taki pomysł. Odczekaj trochę i sprawdź, czy zapał dziecka nie maleje. Po drugie, skontroluj, jak Twoja pociecha radzi sobie ze zwierzętami. Wybierz się z dzieckiem do znajomych, którzy posiadają psa bądź kota. Dobrze, aby dziecko miało okazję wyjść ze zwierzęciem na spacer, bądź nawet zaopiekować się nim przez cały jeden dzień.

Zwierzę może w istotnym stopniu wspomóc rozwój dziecka. Każdy dobry blog parentingowy potwierdzi prawdziwość tych słów. Należy jednak dobrze przemyśleć wprowadzenie pupila do domu, przede wszystkim odpowiadając sobie na pytanie, czy jest się gotowym sprostać wyzwaniom, z jakimi się to wiąże. Istotne jest też ocenienie gotowości dziecka do podjęcia się opieki nad inną żywą istotą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here