Króliki to popularne zwierzęta, które chętnie przyjmujemy do swoich domów. Jednak by zapewnić królikowi wygodne i bezpieczne życie, musimy zapewnić mu też odpowiednie wyposażenie klatki. Dla wielu osób to wciąż trudne pytanie: co powinno się w niej znaleźć? Jaka powinna być? Postaramy się udzielić kilku odpowiedzi.

Duża, wygodna klatka dla królika

Królik to duże zwierzę, dlatego powinien zostać wyposażony w dużą klatkę, która pomoże mu wygodnie i bezpiecznie spędzać czas w środku. Dla dorosłego, dużego zwierzęcia powinna mieć minimum 100 cm długości, a dla miniaturowego królika – minimum 50 cm długości. Dopiero wtedy zwierzę będzie mogło żyć w niej swobodnie i wygodnie.

Warto także pamiętać, że nawet największa klatka to jeszcze nie wszystko. Każdy królik powinien być regularnie wypuszczany na zewnątrz, aby mógł się wybiegać, lub też należy zbudować dla niego odpowiedni kojec. Wówczas będzie mógł hasać po nim do woli, a do swojej klatki wróci tylko wtedy, kiedy będzie naprawdę chciał albo na krótki czas podróży.

Klatka z mocnymi prętami i wytrzymałą kuwetą

Wygodne, nowoczesne klatki dla królika pozwalają na stałą obserwację zwierzęcia. Wykonane są z dwóch części: dolnej kuwety z plastiku, która zostaje wypełniona podłożem, a także górnej części w postaci metalowej kratki z drzwiczkami, które umożliwiają zwierzątku wychodzenia (a nam wyciąganie go czy też dbałość o klatkę).

Warto przy tym pamiętać, że duże, mocne zwierzę, jakim jest królik, powinno posiadać klatkę z jak najmocniejszych elementów. Dzięki temu będzie mogło spędzać w niej czas bezpiecznie, a my sami nie będziemy się obawiać, że przez przypadek zniszczy swój domek i ucieknie albo poważnie się zrani. Dlatego też pręty muszą być wykonane z solidnego metalu, a sama kuweta powinna być odporna nie tylko na królicze wybryki, ale też na przypadkowe uderzenia, które mogą nam się zdarzyć na przykład w trakcie przeprowadzki.

Wbudowany pojemniczek na jedzenie

Podawanie królikowi jedzenia może być jeszcze łatwiejsze niż dawniej, jeśli tylko zadbamy o to, aby klatka miała umieszczony na zewnątrz pojemniczek na pokarm. Najczęściej przyjmuje on formę plastikowej miseczki o podłużnym kształcie, którą można bardzo łatwo napełnić jedzeniem, nie otwierając klatki. Królik z kolei bez problemu sięgnie sobie po nie przez pręty klatki.

Wygodnie otwierana górna pokrywa

Wyciąganie dużego królika przez mały otwór, jaki stanowią drzwiczki, może nie być najwygodniejsze. Również szybka zmiana wyposażenia klatki jest trudna, jeśli nie mamy do niej dobrego dostępu. Właśnie dlatego nowoczesne klatki są często wyposażone nie w małe wejścia, ale w całą górną pokrywę, która może zostać otwarta. To rozwiązanie pozwala na znacznie łatwiejsze prowadzenie różnych działań w obrębie jej wnętrza, a także na proste i szybkie wyciągnięcie lub włożenie zwierzątka do środka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here