Epidemia koronawirusa postawiła Włochy przed poważnymi zagrożeniami, nie tylko zdrowotnymi, ale uderzyła również w gospodarkę kraju. Rozprzestrzeniający się wirus wymagał surowych środków restrykcyjnych, które miały bezpośredni wpływ na gospodarkę Włoch. Pierwsza część roku charakteryzowała się nieuniknioną recesją.

Terminowość płatności we Włoszech

Windykacja należności we Włoszech jest podobna do tej w Polsce. Natomiast zdecydowanie gorzej wygadają statystyki, jeśli chodzi o terminowe regulowanie płatności. Poziom punktualności przedsiębiorstw znacznie się pogorszył, od kiedy mamy do czynienia z globalną pandemią. Pod koniec ubiegłego roku tylko co trzecia firma płaciła dostawcom w terminie. Najgorzej wypadają takie regiony jak:
– Dolina Aosty,
– Friuli Venezia Giulia,
– Wenecja Euganejska,
– Trentino Alto Adige.W tych miejscach odzyskiwanie należności włochy wygląda najgorzej. W pozostałych częściach kraju nie jest aż tak niepokojący.

Windykacja należności we Włoszech

Według włoskiego prawa istnieją dwie drogi odzyskania należności: sądowa i pozasądowa. Zwyczajny termin przedawnienia dla dochodzenia prawa w sądzie wynosi 10 lat. Aby odzyskiwanie należności włochy mogło dojść do skutku, wierzyciel musi odwołać się do sędziego pokoju, pod warunkiem, że wartość sprawy nie przekracza 5000 euro lub do właściwego sądu. Na wierzycielu spoczywa obowiązek przedstawienia dokumentacji potwierdzającej istnienie roszczenia. W przeciwnym razie windykacja włochy nie będzie możliwa. Następnie sędzia ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku, po tym czasie nakłada na dłużnika nakaz zapłaty danej kwoty. Czas na uregulowanie długu wynosi 40 dni od daty zawiadomienia.

Windykacja Włochy w trybie pozasądowym

Wierzyciele bardzo często korzystają z drogi pozasądowej w celu odzyskania należności. Pozawala to zaoszczędzić czas, a także koszty takiego postępowania są dużo niższe. Oczywiście w wielu przypadkach konieczne są twarde negocjacje z dłużnikiem i próby przekonania go o korzyściach płynących z ugody i planu spłat. Zawsze lepiej jest się dobrowolnie porozumieć, więc w interesie dłużnika powinno być polubowne rozwiązanie sprawy. Czasami, żeby odzyskać należność włochy nie potrzeba podejmować radykalnych kroków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here