Dawniej uważano, że kawa jest czymś absolutnie zakazanym dla kobiet w ciąży. Wszystkie położne, pielęgniarki, ginekolodzy i inni lekarze odradzali przyszłym mamom spożywanie napojów z kofeiną, ostrzegając je, że jeśli nie posłuchają dobrych rad, może to źle wpłynąć na rozwój płodu czy nawet doprowadzić do jego uszkodzenia. A oczywiście kobiety w ciąży słuchały tych teorii wyssanych z palca. Bały się o swoje potomstwo, dlatego wolały zrezygnować ze swojej ukochanej małej czarnej, nawet jeśli była ona ich największą życiową przyjemnością.

Całe szczęście kilka lat temu postanowiono szerzej zająć się tym tematem. Co prawda wciąż dzieli on środowisko medyczne na dwie strony, ale jednak coraz więcej osób zaczyna twierdzić, że w ciąży kawę spokojnie można pić. No to jak to z nią dokładnie jest? Czy można pić kawę w ciąży, czy lepiej ją sobie jednak odpuścić? A jeśli kofeina rzeczywiście jest odpowiednim wyborem dla przyszłych matek, to w jakiej formie ją spożywać, by w żadnym stopniu nie uszkodziła płodu i mu nie zaszkodziła?

Kawę w ciąży można pić. To fakt, z którym nikt nie powinien walczyć. Wszelkie próby znalezienia kontrargumentów dla tej tezy skończą się jednak fiaskiem – z badaniami naukowymi nie można przecież wygrać. A jasno pokazują one to, co kobiety same wiedziały od dawna. Kawa, jeżeli tylko jest pita w odpowiednich ilościach, nawet w najmniejszym stopniu nie szkodzi rozwojowi płodu. Potwierdził to instytut o nazwie American Journal of Epidemiology.

poranna kawa

Na podstawie wielu badań wysunął on orzeczenie, w którym stwierdził, że kawa jest absolutnie bezpieczna dla kobiet w ciąży, jeśli nie przekracza się jej zalecanych ilości. To oczywiście bardzo dobra wiadomość dla wszystkich kobiet. W końcu w dzisiejszych czasach większość ludzi na świecie nie wyobraża sobie życia bez kawy. Papierosy można rzucić. Alkohol większość przyszłych mam też odstawia bez większych problemów. Problem pojawia się wtedy, gdy trzeba pożegnać się raz na zawsze z ukochanym pobudzaczem. Ale na szczęście nie jest to konieczne. Kawę można bowiem spokojnie pić nawet w ciąży.

Skoro wiadomo już, czy można pić kawę w ciąży, wypadałoby się teraz dowiedzieć, w jakich dawkach będzie ona bezpieczna. Ilość ma znaczenie. Nie można bowiem tak sobie stwierdzić, że cztery porcje espresso wypite na raz zadziałają na organizm tak samo jak jedna łyżeczka kawy rozpuszczalnej wymieszana z olbrzymią ilością mleka. Wystarczy porównać skład obu tych napojów. W pierwszym z nich będzie znajdować się olbrzymia dawka kofeiny, podczas gdy drugi powinien zawierać jej minimalną ilość. A to właśnie o kofeinę wszystkim chodzi.

czy można pić kawę w ciąży

Nikt nie analizowałby wpływu picia kawy na zdrowie dziecka i kobiety w ciąży, gdyby nie to, że występuje w niej związek o silnym działaniu pobudzającym. Aby kofeina była bezpieczna, w ciąży nie należy przekraczać ilości dwóch filiżanek kawy dziennie. Można też wyznaczyć dawkę nieco konkretniej. Kobieta w ciąży nie powinna po prostu przyjmować więcej niż 200 mg kofeiny dziennie, a są to średnio dwie filiżanki zwykłej kawy – jeżeli jednak przyszła mama lubi bardzo słabe cappuccino, być może lekarz zezwoli jej na trzy filiżanki dziennie. Wszystko jest kwestią indywidualną. Wszystko należy też omawiać ze swoim lekarzem.

Kawę w ciąży można pić

A niektórzy twierdzą nawet, że jest to bardzo wskazane. Kobiety w ciąży, zwłaszcza te w pierwszych dwóch trymestrach, bardzo często narzekają na niskie ciśnienie i kiepski stan psychiczny. Męczą się z bólami głowy, a nie mogą łykać zwykłych tabletek przeciwbólowych, dlatego stają się marudne i tracą ochotę na cokolwiek. Kawa może stać się w takich przypadkach wspaniałym naturalnym lekarstwem.

Jako że zawiera ona pobudzającą kofeinę, bardzo szybko podnosi ciśnienie i dzięki temu stymuluje cały organizm do działania. Przy okazji jej picie powoduje wyrzut endorfin. Kawa poprawia nastrój i zmniejsza uczucie zdenerwowania, dzięki czemu przyszła mama może poczuć się po prostu lepiej. No to czy można pić kawę w ciąży? Oczywiście. Czasami wręcz należałoby to zrobić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here