Coraz częściej okulary stają się czymś więcej, niż tylko środkiem korekcyjnym. Dobrze dobrane oprawki mogą podkreślać urodę lub charakter właściciela, dodawać powagi, a nawet być elementem wyszukanej stylizacji. Osoby z wadą wzroku kupują zatem coraz droższe okulary i chcą, aby służyły im jak najdłużej. Jak zatem wydłużyć żywotność oprawek? Jak dbać o nie na co dzień?
Przede wszystkim musisz pamiętać o odpowiednim i bezpiecznym przechowywaniu swoich okularów. Zostawianie ich w przypadkowych miejscach w domu może skończyć się nieświadomym zdeptaniem, zrzuceniem, czy przytrzaśnięciem oprawek, co niestety skończy się przymusową wymianą na nowy model. Okulary pozostawione same sobie kurzą się i brudzą, przez co wymagają częstszego czyszczenia. Należy uważać, aby oprawki nie leżały w zasięgu wzroku dzieci i domowych zwierząt. Absolutnie nie powinno się też odkładać ich szkłami do dołu, bądź nosić luzem w torebce czy kieszeni. Właśnie w taki sposób powstaje najwięcej rys na soczewkach. ,
Jak w takim razie odpowiednio przechowywać okulary?
Większość salonów optycznych dodaje do zakupu za darmo specjalne etui na okulary. Najlepsze z nich są sztywne i twarde na zewnątrz, a w środku wyprofilowane i wyścielone miękkim materiałem. Taki sposób przechowywania chroni szkła przed zabrudzeniem i porysowaniem. Etui można z czystym sumieniem wrzucić do plecaka czy odłożyć na półkę i mieć pewność, że okulary zachowają swoją sprawność i długo będą jak nowe. Pamiętaj, aby nie przechowywać opakowania w miejscach narażonych na silne promieniowanie słoneczne, a okulary kłaść szkłami do góry.
Wiele rys powstaje na soczewkach w skutek ich nieprawidłowego czyszczenia. Często pocieramy okulary o szorstkie powierzchnie, takie jak swetry, kuchenne ścierki czy ręczniki. Ponad to większość osób czyści je tylko na sucho, pozostawiając tłuste plamy. W taki sposób jedynie je uszkodzimy, a zabrudzenia wciąż będą widoczne. Czym czyścić okulary?
W pierwszej kolejności przed usuwaniem tłustych plam, umyj okulary pod zimną wodą, aby pozbyć się kurzu i drobinek, które mogą uszkodzić szkło. Przy trudniejszych zabrudzeniach użyj specjalnego płynu do czyszczenia okularów. Unikaj środków z amoniakiem, na przykład kuchennych płynów do mycia naczyń. Bezpieczne płyny możesz zakupić u optyka lub w aptece i drogerii. Zaopatrz się w specjalną chusteczkę z mikrowłókien, często dodawaną do zakupionego etui. Na końcu wytrzyj nią mokre powierzchnie, używając delikatnych, okrężnych ruchów.
Większość salonów optycznych oferuje dla swoich klientów darmowe czyszczenie okularów ultradźwiękami. Jest to najmniej inwazyjny sposób, który dokładnie oczyści twoje soczewki i nie zostawi żadnych uszkodzeń. W wolnej chwili podejdź do sklepu i zapytaj, czy możesz prosić o pomoc. Jeśli czujesz taką potrzebę, możesz zakupić myjkę ultradźwiękową w sklepie z elektroniką. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie, jeśli w rodzinie jest więcej okularników. Pamiętaj, aby w maszynie regularnie wymieniać wodę!
Jeśli wiesz już, jak przechowywać i czyścić okulary, jesteś na dobrej drodze, aby służyły ci jak najdłużej w dobrym stanie. Pamiętaj jednak, aby okulary również odpowiednio nosić. Brzmi zbyt oczywiście? Niestety sporo osób zakłada okulary jedną ręką lub przesuwa je na czubek głowy. Takie zabiegi powodują poluzowanie śrubek i wyginanie się oprawek. Staraj się wkładać okulary, trzymając je oburącz za oprawki. Jeśli ich nie potrzebujesz, schowaj je do etui zamiast trzymania we włosach. Jeśli to możliwe, poprawiaj okulary chwytając za nosek lub boki, nie dotykaj szkieł, szczególnie, jeśli masz długie paznokcie i pierścionki.
Jak widzisz dbanie o okulary wcale nie jest takie trudne, a dzięki nowym przyzwyczajeniom możesz wydłużyć żywotność soczewek i oprawek nawet kilkukrotnie. Postaraj się wprowadzić w życie te drobne zmiany. Pamiętaj również o regularnych wizytach u okulisty i kontrolowaniu swojej wady. Na szczęście w przypadku jej zwiększenia lub zmniejszenia, w większości wypadków możesz wymienić soczewki, pozostając przy tym samym modelu oprawek.