Stosujesz antykoncepcję hormonalną i kończysz obecne opakowanie? A może chcesz dopiero zacząć z niej korzystać? Czy w takim właśnie przypadku receptę na pigułki antykoncepcyjne może wypisać lekarz rodzinny?
Pigułki antykoncepcyjne zapobiegają ciąży. Działają skutecznie tylko wtedy, gdy przyjmowane są regularnie i zgodnie z instrukcjami w ulotce. Wśród wszystkich dostępnych metod antykoncepcyjnych to właśnie antykoncepcja hormonalna jest najmniej zawodna.
Aktualnie na rynku znajduje się szeroka gama pigułek antykoncepcyjnych. Wszystkie z nich dostępne są wyłącznie na receptę. Kto może ją wypisać?
Pierwsza recepta na pigułki tylko od ginekologa
Pierwsza recepta na pigułki antykoncepcyjne powinna być przepisana przez lekarza ginekologa. To właśnie ten specjalista może wykonać odpowiednie badanie pacjentki i dobrać dla niej odpowiednią antykoncepcję hormonalną.
Receptę na pigułki można otrzymać już podczas pierwszej wizyty u ginekologa. Specjalista zaproponuje wówczas najlepszy środek na podstawie wieku pacjentki oraz jej stanu zdrowia. W razie potrzeby może on także zalecić dodatkowe badania przed zapisaniem antykoncepcji hormonalnej, na przykład mogą być to badania hormonów z krwi.
Ginekolog na ogół wypisuje pierwszą receptę na trzy opakowania środków antykoncepcyjnych. Kobieta może zatem stosować je przez okres 3 miesięcy. Następnie powinna znów udać się do specjalisty, aby uzyskać kolejną receptę.
W związku z tym, czy lekarz rodzinny może przepisać tabletki antykoncepcyjne dla kobiety, która jeszcze nigdy wcześniej ich nie brała? W większości przypadków po prostu nie jest to możliwe. Lekarz rodzinny nie posiada odpowiedniej wiedzy na temat stanu zdrowia intymnego pacjentki, dlatego też najczęściej spotkamy się wtedy z odmową.
Kontynuacja antykoncepcji hormonalnej – gdzie można otrzymać receptę?
Gdy kobieta chce kontynuować stosowanie antykoncepcji hormonalnej, w takim przypadku musi ona uzyskać kolejną receptę.
Zazwyczaj pacjentki udają się wtedy do swojego lekarza ginekologa. Receptę można otrzymać podczas wizyty, ale w niektórych gabinetach wypisują ją pielęgniarki lub położne, dlatego też nie ma potrzeby umawiania się na konkretny termin – wystarczy tylko udać się do gabinetu w godzinach jego otwarcia.
Można także zadzwonić do przychodni i poinformować o kończących się tabletkach – wówczas gotową receptę można odebrać tego samego lub następnego dnia. Niektóre placówki idące z duchem czasu pozwalają także na zgłoszenie takiego zapotrzebowania przez internet.
Co wtedy, gdy nasz lekarz ginekolog nie jest dostępny?
Może jednak zdarzyć się tak, że lekarz ginekolog nie jest dostępny wtedy, gdy ostatnie opakowanie pigułek już się kończy, a kobieta nie posiada kolejnej recepty. Czy wtedy receptę może wypisać lekarz rodzinny?
Generalnie rzecz biorąc, każdy lekarz posiada prawo do wypisania recepty na tabletki antykoncepcyjne. Może być to także lekarz rodzinny albo lekarz internista. Warto jednak zaznaczyć, że fakt, że ma on takie prawo, nie oznacza wcale, że będzie on skłonny do wystawienia recepty.
Należy wtedy przedstawić swoją sytuację i poprosić o awaryjne wypisanie recepty na stosowany środek. Dla potwierdzenia można zabrać ze sobą jego ukończony blister lub opakowanie. Dodatkowo, można zabrać wyniki badań ginekologicznych, na przykład cytologii.
Aby uzyskanie recepty na pigułki antykoncepcyjne od innego lekarza niż ginekolog było łatwiejsze, można poprosić swojego ginekologa o wypisanie zaświadczania o przyjmowaniu takiego preparatu.
Oczywiście, mamy także możliwość udania się do innego gabinetu ginekologicznego, w którym można poprosić o wypisanie recepty na stosowane obecnie pigułki antykoncepcyjne. Po wywiadzie i badaniu ginekologicznym można otrzymać receptę.
W związku z tym lekarz rodzinny może wypisać receptę na antykoncepcję hormonalną. Warto jednak pamiętać o tym, że to jedynie opcja doraźna wtedy, gdy nie mamy innej możliwości uzyskania potrzebnej recepty. Aby uniknąć takich sytuacji, najlepiej z wyprzedzeniem udać się do swojego ginekologa.