Każda kobieta po ukończeniu trzydziestego roku życia zaczyna szukać sposobów na odmłodzenie swojego wyglądu. Niby jest ich wiele, ale większość z nich nie działa zbyt skutecznie. Nie można nawet powiedzieć, że drogie i uznawane za luksusowe kremy przeciwzmarszczkowe wykazują się stuprocentowym działaniem, bo w rzeczywistości większość z nich jedynie pielęgnuje skórę od zewnątrz.

Aby zająć się nią na poważnie, warto zwrócić uwagę na czysty kolagen

Ostatnio wywołał on sporo szumu w branży kosmetycznej, zastępując tysiące innych preparatów odmładzających i kosmetyków przeciwzmarszczkowych. Czysty kolagen jest substancją, która naturalnie występuje w skórze, tyle że z wiekiem zaczyna jej coraz bardziej ubywać. A gdy kolagenu brakuje, zmarszczki pojawiają się błyskawicznie. Skóra traci też swoją jędrność i gładkość, przez co po prosu gorzej wygląda.

Mimo iż ludzki organizm w zdecydowanej większości składa się po prostu z wody, skóra skrywa w sobie zupełnie inną zawartość. Jej podstawą i najważniejszą bazą jest właśnie kolagen. Tworzy on skórę w aż 75% i odpowiada za jej prawidłowy wygląd oraz dobry stan. Kolagen należy do grupy białek. Zbudowany jest z różnorodnych aminokwasów, które łączą się ze sobą w wyraźne struktury.

twarz

Wzmacnia on skórę od wewnątrz i zewnątrz, tworząc wokół niej solidną warstwę ochronną, która zabezpiecza naskórek przed pękaniem i innymi urazami mechanicznymi. Potrafi też wykazać się zdolnością do regeneracji. Jeżeli na lub pod skórą dojdzie do pewnych mikrouszkodzeń, kolagen od razu przedostaje się do ich okolic i stymuluje wzrost nowego naskórka. Aż do dwudziestego piątego roku życia ciało w ogóle go nie traci. Dopiero po przekroczeniu tej bariery wieku kolagen zaczyna uciekać ze skóry, dlatego warto zrobić coś, by go uzupełnić.

Zanim sięgnie się po kolagen występujący pod postacią preparatów kosmetycznych, na pewno warto by było zrobić wszystko, aby pobudzić organizm do samodzielnego wytwarzania tego związku. A niestety wiele czynników może prowadzić do rozpadania się struktur białkowych. Ogólnie rzecz biorą odpowiada za to nieprawidłowy tryb życia. Jeżeli w codziennej diecie brakuje pewnych makroskładników, a zwłaszcza wartościowego białka, skóra nie poradzi sobie z uzupełnianiem kolagenu.

Warto zatem przyjrzeć się swojemu jadłospisowi. W szczególności muszą na niego uważać osoby stosujące diety wegańskie i wegetariańskie. Bardzo często to właśnie im brakuje białek, gdyż produkty roślinne raczej ich nie zawierają – występują one wyłącznie w roślinach strączkowych. Weganizm nie jest więc idealną opcją dla skóry. O wiele lepiej sprawdzi się wegetarianizm, który dopuszcza spożycie jajek i nabiału.

Aby organizm był w stanie samodzielnie wytwarzać naturalny kolagen, w diecie musi się też pojawić odpowiednia ilość witaminy C oraz żelaza. Świetnym źródłem pierwszego składnika są pomidory, czerwona papryka, owoce dzikiej róży, czarna porzeczka, cytryny, pomarańcze, ale także zielone liście, warzywa kapustne i ziemniaki. Żelazo najlepiej dostarczać do organizmu poprzez zwiększone spożycie mięsa. Istną jego skarbnicą jest m.in. wątróbka, ale także inne podroby, które powinno się jeść przynajmniej dwa razy w tygodniu.

skóra

Odkryto także, że na produkcję kolagenu wpływ ma poziom aktywności fizycznej. Im więcej człowiek się rusza, tym większa szansa na to, że jego skóra sama będzie uzupełniać powstające w niej niedobory kolagenu. Warto zatem zmienić swój tryb życia. Należy unikać różnego rodzaju używek, a przede wszystkim alkoholu i papierosów. Produkcję kolagenu hamuje również stres. Nie należy zatem się przemęczać i przepracowywać. Od czasu do czasu każdy powinien pozwolić sobie na zwykły odpoczynek.

Jeżeli jednak nawet zmiana diety i ogólnego trybu życia niewiele zdziałają, warto spróbować wprowadzić coś nowego do codziennej pielęgnacji skóry. Czysty kolagen można już kupić w wielu drogeriach, aptekach oraz sklepach internetowych. To kosmetyk idealny dla kobiet i mężczyzn, który ukończyli już czterdziesty rok życia i chcieliby się odmłodzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here