Czyszczenie zębów z osadzającego się na nich kamienia jest jednym z podstawowych zabiegów stomatologicznych. Na czym dokładnie polega tego typu procedura i kiedy należy z niej skorzystać?

Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to utwardzona płytka nazębna, która powstaje z substancji znajdujących się w ślinie, bakteriach, z resztek pokarmu czy nabłonka. Twardy kamień nazębny może zacząć osadzać się na zębach już w kilkadziesiąt godzin po ich ostatnim umyciu. Niestety, wtedy nie można usunąć go już szczoteczką lub nitką dentystyczną. Aby pozbyć się kamienia, należy udać się do gabinetu stomatologicznego.

Usuwanie kamienia nazębnego jest bardzo ważne, ponieważ jego duża ilość nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również sprzyja ona pojawianiu się licznych schorzeń zębów – powoduje krwawienie dziąseł, zwiększa ryzyko próchnicy, a także paradontozy, która może prowadzić do wypadania zębów.

Dokładne czyszczenie zębów z kamienia możliwe jest w praktycznie każdym gabinecie stomatologicznym. Procedura ta określana jest mianem skalingu i często towarzyszą jej także piaskowanie oraz fluoryzacja.

Na czym polega skaling – usuwanie kamienia z zębów?

Skaling to zabieg stomatologiczny polegający na zastosowaniu specjalnego urządzenia – skalera. Ma on na celu oczyszczanie nawierzchni zębów z osadzonego kamienia. Zabieg skalingu mogą wykonać stomatolog lub też higienistka stomatologiczna.

Aktualnie w gabinetach stomatologicznych stosuje się różnego rodzaju skalery. Najbardziej popularne z nich to urządzenia mechaniczne wyposażone w małe frezy. Wybrane gabinety oferują także inne metody skalingu, w tym skaling ultradźwiękowy, laserowy czy chemiczny.

dentysta

Skaling podzielić można na dwie kategorie, a mianowicie na:
– skaling naddziąsłowy – zabieg ten służy usunięciu kamienia z korony zęba, czyli z jego frontu, tyłu oraz z płaszczyzn pomiędzy zębami
– skaling poddziąsłowy – to zabieg przeznaczony do usuwania kamienia odkładającego się na zębach pod powierzchnią dziąseł, w tym także na szyjkach zębowych

Po takim właśnie zabiegu zęby są oczyszczone z kamienia, a tym samym są także bardziej estetyczne.

Czy skaling jest bolesnym zabiegiem?
Skaling najczęściej nie powoduje dolegliwości bólowych, niemniej jednak jest to zależne od jego typu oraz od indywidualnej wrażliwości pacjenta.

Bardziej bolesny jest skaling poddziąsłowy niż naddziąsłowy. W tym pierwszym przypadku stomatolog może zaproponować także znieczulenie, aby zabieg był bezbolesny.

Piaskowanie i fluoryzacja – dla pełnej higienizacji zębów

Dopełnieniem czyszczenia zębów z kamienia przy pomocy skalera są zabiegi piaskowania oraz fluoryzacji. Pozwalają one na jeszcze bardziej dokładne oczyszczenie szkliwa oraz zabezpieczenie go przed czynnikami zewnętrznymi.

Piaskowanie to bezbolesny zabieg wykonywany specjalną piaskarką stomatologiczną. Polega on na natryskiwaniu na powierzchnię zębów wody ze specjalną mieszanką piaskową. Piaskowanie dokładnie oczyszcza zęby z różnych zanieczyszczeń i wygładza ich powierzchnię.

Fluoryzacja polega na pokryciu zębów specjalnym preparatem zawierającym fluor. To pierwiastek o silnych właściwościach przeciwpróchniczych. Po zabiegu zęby są na bardziej odporne na działanie bakterii i kwasów, co zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy.

zęby

Jak często należy czyścić zęby z kamienia?
Zabieg higienizacji zębów należy wykonywać wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba, czyli przy pojawieniu się widocznego kamienia nazębnego. W większości przypadków wystarczają 1-2 zabiegi na rok.

Gdzie można wykonać skaling, piaskowanie i fluoryzację zębów?
Zabieg skalingu prowadzony są obecnie zarówno w gabinetach stomatologicznych posiadających podpisaną umowę z NFZ, jak również w gabinetach prywatnych. Z piaskowania oraz fluoryzacji pacjenci mogą skorzystać tylko prywatnie.

W związku z tym większość osób decyduje się na wizytę w prywatnym gabinecie stomatologicznym, w którym można skorzystać z kompleksowego zabiegu higienizacji zębów. Koszt to od 150 do 250 złotych.

Podsumowując, warto pamiętać o systematycznym czyszczeniu zębów z kamienia – to nie tylko kwestia estetyki uśmiechu, ale i zdrowia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here