Jesteśmy przyzwyczajeni, że dom powstaje na budowie. Nie musi tak być! Dom z gotowych elementów przyjeżdża na plac budowy i wystarczy go tylko złożyć. Jakie zalety i wady ma dom modułowy?

Zalety domu modułowego

Gotowe domy, inaczej nazywane prefabrykowanymi, w większej części powstają w fabryce. Na plac budowy przywożone są duże elementy, które są składane w całość. Taka budowa ma bardzo wiele zalet, o czym nie zawsze wiedzą przyszli inwestorzy.

Elementy domu, które powstają w fabryce, podlegają bardzo ścisłej kontroli technicznej. Sprawdzane są ich parametry cieplne, dzięki czemu można mieć pewność, że dom będzie spełniał wymagania termiczne.

Domy prefabrykowane często kojarzą się z prostymi, mało estetycznymi budynkami. Nie jest to prawdą. Domy modułowe projekty są bardzo różnorodne i bez problemów mogą zostać dopasowane do potrzeb każdej rodziny.

Pracownie architektoniczne już wiele lat temu dostrzegły potencjał, który jest w domach prefabrykowanych, dzięki temu domy modułowe projekty powstają bardzo często. Są to domy parterowe, piętrowe lub z podpiwniczeniem. Każdy inwestor jest w stanie znaleźć projekt, który będzie idealny dla rodziny.

Największą zaletą domów prefabrykowanych jest krótki czas budowy. Dom z gotowych elementów powstaje w ciągu kilku tygodni. Wykończony może być po kilku miesiącach. Warto wiedzieć, że gotowe domy mogą powstawać o każdej porze roku. Dzięki temu, że elementy domu powstają w fabrykach mróz, opady czy deszcze nie mają wpływu na proces budowy. Jedynie fundamenty muszą zostać wylane w sprzyjających warunkach atmosferycznych.

Wady domu modułowego

Gotowe domy, jak każda inwestycja, ma nie tylko zalety, ale również wady. Krótki czas budowy uznawany jest za zaletę, ale trzeba pamiętać, że wymaga od inwestora przygotowania finansowego. Budując dom metodą tradycyjną, inwestor ma więcej czasu, by zgromadzić brakujące środki.

Trzeba również pamiętać, że elementy domu powstają w fabryce, gdy przyjadą na plac budowy nie ma możliwości wprowadzania zmian. Projekt można modyfikować wyłącznie do momentu złożenia zamówienia w fabryce. Gotowe domy to na pewno nie jest oferta dla inwestorów niezdecydowanych.

Nie na każdej działce można postawić dom modułowy. Dom z gotowych elementów stawiany jest przy pomocy dźwigu. Na budowę przyjeżdżają duże samochody dostawcze. Dom prefabrykowany może powstać wyłącznie na dużej działce z dojazdem, który pozwoli na swobodne manewrowanie samochodem dostawczym.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOświetlenie pokojowe
Następny artykułSektory przemysłowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here