Obudzić w sobie Dziką Kobietę – o „Biegnącej z wilkami” Clarissy Pinkoli Estes

0
1325

W dzisiejszych czasach na rozwój osobisty kładzie się ogromny nacisk. Nie mam pojęcia, jak do tego typu kwestii podchodzą mężczyźni, ale dla kobiet jest to z reguły niezwykle ważny aspekt życia. Zapewne każda z nas chciałaby odkryć, na czym polega prawdziwa istota kobiecości – są książki, które w tym pomagają.

Dlaczego sięgnęłam po książkę Clarissy Pinkoli Estes „Biegnąca z wilkami”?

O książce „Biegnąca z wilkami” usłyszałam już jakiś czas temu. Do sięgnięcia po nią zachęciła mnie moja koleżanka będąca entuzjastką tejże lektury. Przyznam szczerze, że chociaż żywo interesuję się literaturą, twórczości Clarissy Pinkola Estes nie miałam sposobności wcześniej poznać. Wspomniana pozycja figurowała na mojej liście „do przeczytania” i w końcu przyszła na nią pora. I cóż mogę rzec? W największym skrócie tyle, że jest to jedna z najwspanialszych książek, jakie kiedykolwiek wpadły mi w ręce.

Kim jest autorka książki Clarissa Pinkola Estes?

Clarissa Pinkola Estes to urodzona w 1945 r. amerykańska pisarka i poetka pochodzenia meksykańsko-hiszpańskiego. Jest dyplomowanym psychoanalitykiem szkoły Junga. Posiada doktorat ze stosunków międzykulturowych i psychologii klinicznej. Przykłada ogromną wagę do pielęgnowania tradycji związanych ze swoimi korzeniami – fascynują ją opowieści i baśni, na zbieranie których poświęciła wiele lat, by potem zdobytą w ten sposób wiedzę wykorzystać zarówno w swoich książkach, jak i w pracy z pacjentami.

O fabule książki „Biegnąca z wilkami” słów kilka

„Biegnąca z wilkami” liczy sobie przeszło 500 stron. Clarissa Pinkola Estes pracowała nad tą książką dwadzieścia jeden lat. W tym czasie gromadziła międzykulturowe mity, baśnie i legendy, aby następnie poddać je bardzo wnikliwej analizie. Nie nastawiajcie się na to, że w paru zdaniach streszczę Wam fabułę – to nie jest powieść obyczajowa, a bardziej coś w stylu poradnika, chociaż takiego nietypowego i dość nieszablonowego. Koniecznie przy tej sposobności należy dodać, iż książka nie należy też do gatunku lekkich, łatwych i przyjemnych. Nie jest to rzecz, którą pochłoniecie w jeden wieczór. Kolejne strony będą od Was wymagały sporo uważności, w związku z czym nie ma co się zbytnio śpieszyć z czytaniem.

Wszystkie przedstawione tu opowieści mają wspólny mianownik – są nim mianowicie historie kobiet, ale zaprezentowane w taki sposób, że największy nacisk jest położony na sprawy duchowe. Są one bardzo inspirujące i skłaniające do refleksji. Autorka, której rozległa wiedza zrobiła na mnie nie lada wrażenie, pisze o archetypie Dzikiej Kobiety. Namawia do tego, by odkryć go w sobie i przestać na siłę tłumić. Zabrzmi to niczym tani banał, ale prawda jest taka, że życie mamy tylko jedno. Czy rzeczywiście warto marnować je na toczenie wewnętrznej walki z samym sobą? Jesteśmy na tym świecie na chwilę, więc cieszmy się z tego i postępujmy tak, by uszczęśliwiać nade wszystko siebie. Takie podejście przynosi mnóstwo korzyści. Uczy nas wielu rzeczy – w tym m.in. prostoty i szczerości. Przypomina o tym, że im skrupulatniej pragniemy skryć przed światem nasze prawdziwe oblicze, tym mniej komfortowo czujemy się we własnej skórze. Dzika Kobieta tkwi w każdej z nas – nie obawiajmy się dać jej dojść do głosu.

Moja opinia na temat książki „Biegnąca z wilkami” Clarissy Pinkoli Estes

Niektórzy z Was zapewne pomyślą, że „Biegnąca z wilkami” to typowa książka dla kobiet. Nic bardziej mylnego. Chociaż w rzeczy samej tematyka oscyluje wokół zagadnień związanych z szeroko rozumianą kobiecością, z czystym sumieniem polecam ją również i mężczyznom. To lektura dla każdego – wyłącznie od nas zależy, jakie wnioski z niej wyciągniemy. Opowieści, które przedstawia autorka, są w przeważającej części mało znane, co ja akurat postrzegam jako atut, ponieważ z książki można się dowiedzieć wielu interesujących rzeczy. A tak swoją drogą to nie przyszłoby mi do głowy, że prosta z pozoru opowiastka to znakomity pretekst do tego, by dać upust naukowym teoriom. Zgłębiając się w nie, znalazłam wiele analogii z moim życiem, co jeszcze bardziej skłoniło mnie do tego, by się nad nim zastanowić.

„Biegnąca z wilkami” jest niczym pasjonująca podróż. Żyjemy w specyficznych czasach, które tak naprawdę nie sprzyjają wcale współczesnym kobietom. Presja na nie jest tak duża, że nierealne staje się sprostanie wszystkim wymaganiom. Nietrudno pogubić się wśród społecznych i kulturowych ról, zatracając przy tym siebie, swoją autentyczną siłę, tożsamość i wewnętrzny spokój. Wystarczy tylko się rozejrzeć, aby dostrzec, jak wiele samotnych, wyalienowanych i zdezorientowanych kobiet jest wokół nas.

Czy warto kupić książkę „Biegnąca z wilkami”?

„Biegnąca z wilkami” to mądra książka, dzięki której łatwiej jest zrozumieć, jak wielka siła tkwi w nas samych. Siła, której nie doceniamy i na co dzień z niej nie korzystamy. Nigdy nie jest za późno, by się przebudzić i zacząć żyć tak, jak podpowiadają nam serce i intuicja. Warto nauczyć się dostrzegać popełniane błędy i wyciągać z nich konstruktywne wnioski. W ten sposób łatwiej pozbyć się niszczących ograniczeń i wydostać ze sztywnych ram schematów, w które wbija się nas od najmłodszych lat. W każdym człowieku jest ukryta naturalna mądrość – dobrze jest jej zaufać, gdyż wtedy sprzed oczu nie umyka to, co naprawdę w życiu ważne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here