Każda kobieta, która doświadczyła straty dziecka, doskonale wie, z jak niewyobrażalnie ogromnym bólem się to wiąże. Bardzo trudno jest zapomnieć o stracie ciąży. Jest to praktycznie niemożliwe.
Pierwsza utrata
Kiedy kobieta traci dziecko po raz pierwszy, zazwyczaj każdy ginekolog uznaje, że to przypadek i nie ma sensu wykonywania pogłębionej diagnostyki. Zazwyczaj takie podejście sprawdza się, ponieważ kobieta już wkrótce zachodzi w kolejną ciążę i po 9 miesiącach rodzi zdrowe dziecko. Zdarza się jednak, że badania po poronieniu są konieczne, ponieważ lekarz jest zaniepokojony tym co się wydarzyło i spodziewa się, że odkryje poważną chorobę. Ginekolog musi w swojej pracy kierować się ogromną empatię w stosunku do swoich pacjentek. Kobieta, która straciła dziecko jest bardzo wrażliwa i podatna na zranienia. Należy więc wykazać się ogromną wrażliwością podczas kontaktu z nią.
Po poronieniu
Na szczęście w Polsce funkcjonują dzisiaj fundacje, które rekomendują badania po poronieniu. Jeżeli nie można wykonać ich na NFZ, fundacje bardzo często biorą koszty na siebie. Jest to bardzo uspokajające dla kobiet, przynosi ogromną ulgę. Wiele, kobiet które straciły ciążę, to kobiety biedne, które nie mają pieniędzy na pogłębioną diagnostykę, którą trzeba wykonywać prywatnie. Tymczasem na NFZ lekarz ginekolog często nie jest w stanie zlecić żadnego badania po pierwszym poronieniu. Uznaje się, że tak po prostu musiało być. Tymczasem u kobiety może występować poważna choroba lub wada. Im szybciej nastąpi postawienie właściwej diagnozy i rozpoczęcie leczenia, tym lepiej.
Pomoc kliniki niepłodności
Badania po poronieniach dobiera się indywidualnie do sytuacji kobiety. U niektórych można podejrzewać zaburzenia hormonalne, a także problemy z tarczycą. Trzeba sprawdzić także problemy z cukrem. Wiadomo, że nadwaga i otyłość to czynniki zwiększające ryzyko poronień. Podobnie jeśli chodzi o palenie papierosów. Dlatego też kobieta powinna na własną rękę starać się zmniejszyć masę swojego ciała poprzez wdrożenie odpowiedniej diety i ćwiczeń fizycznych. Oczywiście współpraca z ginekologiem jest bardzo wskazana. Jeżeli po poronieniu kobieta długo nie zachodzi w ciążę, należy skonsultować się z kliniką leczenia niepłodności. Badania po poronieniach to konieczność, aby nie doszło do kolejnej tragedii.