Odpowiedni strój medyczny to bezpieczeństwo przede wszystkim dla pacjenta. Podczas wykonywania zabiegów, czy rozległych operacji fartuch chirurga pomaga eliminować niebezpieczne substancje i bakterie, które mogłyby przenieść się na operowanego pacjenta. Dostępne są różne fartuchy chirurgiczne, w zależności od potrzeby w danej chwili.

Stroje medyczne dla chirurgów podczas zabiegów i operacji

Polskie i unijne przepisy regulują, jakie minimalne warunki musi spełniać fartuch chirurga, by spełniał swoje funkcje. Jednak sam wybór fartucha należy do szpitala.

Fartuchy chirurgiczne różnią się materiałem oraz jego gramaturą, z jakiego są wykonane. Ważne, by były one jałowe oraz jednorazowego użytku. Taki strój medyczny gwarantuje pełną sterylność nawet podczas wielogodzinnych, skomplikowanych operacji. Do rany nie może przedostać się żadne ciało obce, dlatego też warto, by stroje medyczne miały rękawy wykończone bezpyłowymi mankietami.

Czym kierować się podczas wyboru odpowiedniego fartucha chirurgicznego?

Najważniejsza jest sterylność, to gwarantuje bezpieczeństwo dla pacjenta. Wyjałowiona odzież medyczna oraz sterylnie owinięta, to tym powinien się kierować każdy, kto szuka odpowiedniego fartucha chirurgicznego.

Pozostałe ważne cechy fartuchów mają sprawić, by chirurg czuł się komfortowo podczas operacji. Ważna jest przepuszczalność powietrza. Materiał, z jakiego jest wykonany fartuch powinien oddychać. Fartuchy powinny odprowadzać nadmiar potu i gwarantować stały przepływ powietrza. By to osiągnąć fartuchy chirurgiczne wykonane są z włókniny polipropylenowej lub włókniny SMS. Nie zawierają lateksu, kauczuku i kalafonii.

Komfort chirurga podczas operacji

Dobrze dobrany fartuch dla chirurga jest bardzo ważny. Podczas operacji powinien skupić się na wykonywanej pracy, strój ma gwarantować pełną swobodę ruchów.

Fartuch powinien być lekki, by nie obciążać lekarza. To uzależnione jest od gramatury, lekka odzież polecana jest szczególnie podczas wykonywania prostych zabiegów oraz dla obserwatorów. Kolejną ważną cechą jest wodoodporność fartucha, krew nie może przez niego przenikać. Sterylność i wygoda to podstawa każdego fartucha chirurgicznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here